TARİHÇE


DEDAK’ I TANIYALIM

1980 Yılında  sayın Prof. Dr. Orhan Terzioğlu tarafından Demir Spor ve Sümer Spor’ dan ayrılan arkadaşlarıyla Sağlıklı Yaşam Grubu adı altında bir yürüyüş grubu oluşturulmuştur. İlk dağ yürüyüşü 9 Eylül 1980 tarihinde Balçova dağlarında gerçekleştirilmiştir. Katılımcı sayısının artmasıyla bu grubun içinden ayrılan kişiler tarafından diğer dağcılık kulüpleri oluşturulmaya başlamıştır.

1985 yılı sonunda görevi nedeni ile Orhan Terzioğlu yönetimi Sayın Kani Çelikel’e devretmiştir. 22 Ağustos 1995 Tarihinde KANİ ÇELİKEL önderliğinde, kurucu üyelerimiz tarafından İZMİR DOKUZ EYLÜL DAĞCILIK VE DOĞA SEVERLER KULUBÜ DERNEĞİ kurulmuş ve yürüyüş gurubu dağcılık derneği olarak kurumsallaşmıştır.

2004 yılı olağanüstü Genel Kurul toplantısında yapılan tüzük değişikliği sonucunda kulüp adı İZMİR DOKUZ EYLÜL DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULUBÜ DERNEĞİ olarak değiştirilmiş, yönetim kurulu başkan veya üyelerini üst üste en fazla dört yıllık görev ile sınırlamış ve kurumsallaşma yönünde yol almaya başlanmıştır. 

Dağ yürüyüşü faaliyetlerinin yanı sıra, dağcılık, dağcılık eğitimi ve faaliyetleri etkin bir şekilde yapılmaya başlanmış, kaya tırmanışı çalışmaları hız kazanmış, Oryantiring Federasyonu’na üye olunarak oryantiring faaliyetleri de başlatılmıştır. 

2008 yılı Genel Kurul toplantısında yapılan tüzük değişikliği ile kulübün renkleri Mavi- Beyaz olarak saptanmıştır. 

Kulübümüzün 2020 yılında 280 aktif üyesi vardır, bugüne kadar 1200 üye kaydı yapılmıştır. Kulübümüz tarafından Sütçüler Beşpınar yolu üzerinde Dr Zafer Güngör başkanlığı sırasında oluşturulan DEDAK HATIRA ORMANI’ mız da vardır. 

Kulübümüz Türkiye Dağcılık Federasyonunun açtığı 8 haftalık Dağcılık Eğitimlerine ve bir haftalık yürüyüş liderliği eğitimlerine yüksek düzeyde katılarak en çok yürüyüş liderine sahip kulüp olmuştur.  

Eğitimli dağcılarımız okullarda doğa sporlarını sevdirmeye yönelik tanıtım çalışmaları, yurt içi, yurt dışı yüksek dağ tırmanışları yapmaktadır. Yıl boyunca düzenli ve Federasyon onaylı doğa yürüyüşü, dağcılık ve kamplı uzun soluklu trekking faaliyetlerimiz sürmekte bunun yanı sıra kulüp salonumuzda sağlık, kültürel, sosyal ve ekolojik eğitsel toplantılar yapılmakta olup ayrıca kültür gezilerimiz ve toplu konser ve tiyatro katılımlarımız olmaktadır. 

DEDAK derneği kurumsal bir kimlik olarak kanun ve yönetmeliklere bağlı kalınarak yönetilmektedir.  Kulübümüz üyelerine ve katılımcılarına sağlıklı güvenli, adil ve huzurlu bir ortamda doğa ve dağcılık sporlarını yapma imkanı sunmakla gurur duymaktadır.