SORULARLA DEDAK – Dağcılık Sporu ve Doğa Yürüyüşleri Üzerine

Dedak ve dağcılık sporu üzerine merak ettiginiz konular için lütfen linki tıklayınız.

                             DEDAK’la Dağcılık Sporu ve Doğa Yürüyüşleri Üzerine

            Doğada spor faaliyetleri doğa yürüyüşleriyle başlamaktadır.  Bu yürüyüşler genelde yakın çevremizde yaptığımız doğa ile baş başa kaldığımız, haftanın tüm yorgunluğunu attığımız yürüyüşlerdir.

            Doğa yürüyüşlerinin bir sonraki aşaması dağ yürüyüşleridir. Doğa yürüyüşlerinden farkı zorluk derecesinin biraz daha yüksek olması ve dağcılık kategorisinin içinde yer almasıdır.

            Dağcılık ; eğitim, kondisyon, beslenme ve arama kurtarmaya kadar birçok alanda bilgi birikimi ve yeterlilik gerektiren bir spor dalıdır.

            İzmir de bulunan Dağcılık ve Doğa Sporu Klüpleri tarafından Yurt içi , yurt dışı  yüksek dağ tırmanışlarının yanısıra yıl boyunca düzenli olarak doğa yürüyüşleri yapılmakta ve düzenli olarak dağcılık, kampçılık, oryantiring eğitimleri planlanmaktadır.

            Dağcılık sporunun en ileri seviyelerinden birisi yüksek dağ faaliyetleridir. Bu faaliyetler, yurdumuz genelinde tüm dağları ve yurt dışında da bir kısım dağları kapsamaktadır.

Yüksek Dağ nedir?

            Dağcılıkta 3000 m.ve üzeri yükseklikteki dağlar yüksek dağ olarak kabul edilmektedir. Bu maksatla hemen hemen senenin tüm aylarında yaz ve kış yüksek dağ etkinlikleri planlanmakta ve birçok sporcu bu faliyetlerde (Ağrı,Erciyes,Süphan.Kaz dağları,Hasan Dağı ,Kızlar Sivrisi,Dedegöl..vs.) zirve yapmaktadırlar.

Dağcılık sporu nedir?

            Belirli birtakım ilke ve kurallara dayalı olarak dağlarda yapılan yürüyüş, kampçılık ve tırmanış sporudur. Dağcılık sporunun Alplerde başladığı kabul edilir. Dağcılıkla ilgili ilk düzgün kayıtlarda  Avrupa’da tutulmaya başlanmıştır. Ve dağcılık Alplerde gelişmiştir.

Türleri nelerdir?

            Alpinizm ;  Günlük yürüyüş (Hiking) ;  Kamplı yürüyüş (Trekking) ve Expedition

            Günlük yürüyüş (Hiking)   : Önceden belirlenmiş bir parkurda sabah başlayıp akşam biten günü birlik yürüyüşlerdir. Her hafta pazar günleri birçok dağcılık kulübü İzmir’in yakın çevresinde HIKING etkinlikleri düzenlemektedirler.

            Bu yürüyüşlere sağlığı yerinde olmak kaydıyla her yaştan kişiler katılabilirler. Burada amaç; bireylere doğa sevgisini aşılamak, çevrecilik bilincini oluşturmak ve temiz havada kişilere spor yapma olanağını tanımaktır. 

Kamplı yürüyüş (Trekking) nedir ?

            Dağda çadır kamplı olarak yapılan yürüyüşlerdir. Trekking; hıkıng yürüyüşünün kamplı olanıdır. Önceden bir parkur belirlenmiştir. Birkaç günü içine alan çoğunlukla hafta sonları yapılan bir etkinliktir. Yürünecek ya da tırmanılacak parkura genelde bir gün önceden gelinerek kamp kurulur. Herkes kendi çadırında ya da tercihe göre çadırlar paylaşılarak 2 ya da 3 kişi kalınabilir.

Doğa sporlarının insan sağlığına katkısı nedir ?

            Doğa sporlarının kişide disiplin ve karar verme yeteneğinin gelişmesinde, uyum ve dayanıklılık gibi becerilerinin artırılmasında önemli katkısının olduğu bir gerçektir. Burada tabiî ki bir miktar risk vardır. Özellikle yüksek dağ tırmanışlarında adrenalin yüksektir. Ancak insanın ruh ve beden gelişimine, kişinin özgüveninin artmasına katkısı da bir gerçektir. 

Yürüyüşler rotaları nerelerdir?

            İzmir’de yapılan günlük yürüyüşler birbirinden güzel çok çeşitli rotalara yapılabilmektedir. Kemalpaşa, Manisa, Yamanlar, Balçova, Gaziemir, Kaynaklar , Ödemiş, Tire gibi yerler tüm klüplerin yürüyüş programlarında yer alırlar. 

Dağcılık sporundan beklentiler nelerdir.?

            Beklentiler kişilere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak ; Fiziksel ve ruhsal olarak gelişim sağlamak, Yorgunluğu atmak, dağ havasını solumak, Fotoğraf çekmek, doğayı izlemek; Huzur, sessizlik, yeşillik, Yeni arkadaşlarla tanışmak dostluklar kurmak v.b 

Doğa yürüyüşlerinde hareket noktası neresidir.?

            İzmir ‘ de doğa veya dağ yürüyüşü yapmak isteyen  bütün doğa sever ve dağcıların buluşma yeri ve hareket noktası Konak’tır. Yürüyüş başlangıç noktalarına hareket hareket saati 08:00 ‘dır.

            Yürüyüş yapmak isteyen her yaştan, her meslekten, her yaş grubundan insanlar Konak’ta bir araya gelirler. Her pazar günü heyecanlı ve hareketli saatlerin yaşandığı bir festival alanı gibidir.

Doğa Yürüyüşleri Nasıl planlanıyor ?

            Doğa yürüyüşleri Ekim-Haziran ayları arasında  Dağcılık ve Doğa Sporları dernekleri tarafından  planlanarak organize edilir ve sezon boyunca aksatılmadan uygulanır.   

            Faaliyetler. Dağcılık Federasyonu ve Güvenlik Birimlerinin bilgisi dahilinde yapılır.  Dernekler üyelik kabul ederler ve Dağcılık sporcu lisansı çıkartabilirler.

İzmir dağcılık ve doğasporları açısından ne durumdadır.?  

             Son yıllarda dağcılık sporuna olan ilgi ülkemizde hayli artmış durumda. Buna paralel olarak İzmir de bu ilgiden büyük ölçüde payını almış ve diğer illerdeki kulüp sayıları ile mukayese ettiğimizde İzmir başta gelmektedir.

            İzmir; doğasıyla , dağcılık sporuna çeşitlilik ve alternatif sağlayan bir kenttir. Bitki örtüsü bakımından da oldukça renklidir. Kısa bir yürüyüşle yeşil bir ormana,  küçük bir akarsuya, mavi bir denize , göle ulaşmak mümkündür.

Yürüyüşler nasıl başlıyor, ?

             Yürüyüşler çoğunlukla yürüyüş başlangıç noktası olarak seçilen bir köy kahvesinde yapılan kahvaltıyı takip ederek başlar. Yürüyüşlere gruplar halinde rehberler ve artçıların kontrol ve nezaretinde yürüyüşlere başlanılır.

Yürüyüş esnansında mola veriliyor mu?

Kıyafet çıkarmak/giymek , su içmek  veya meyve yemek için molalar verilir.

             Molalar yürüyüş rotasının eğim ve dikliğine göre yürüyüş rehberleri tarafından planlanır. Mola yerleri rüzgar ve doğanın diğer etkilerinden uzak , kuytu ve görselliği güzel olan yerlerden seçilmeye çalışılır.

            Su ve meyve molaları; paylaşım ve tanışma sahnesine dönüşür. Molalar karşılıklı ikramların yapıldığı küçük anlardır. Kuru incir, kuru dut , kuru kayısı , kuru elma , mevsimine göre meyve ve ceviz , fındık , fıstık , gibi enerji veren kuruyemişler ikram edilir.

Ne tür yiyecekler tüketiliyor. ?

            Yürüyüşlerin en güzel yeri ve uygun zamanı öğle molası için planlanır. Bir telaş içerisinde sofralar kurulur, yürüyüş  boyunca sırt çantaları içerisinde taşınan yiyecekler sofralara servis edilir.

            Çoğunlukla kolay bozulmayacak türden yiyecekler tercih edilir. Börekler , çörekler , dolmalar , sarmalar , kızartmalar ,  köfteler , sucuklar ve her türlü tatlı, bazende lezzetli çorba ..

Gece yürüyüşleri yapılıyor mu ?

Her sezon bazı kulüpler tarafından gece yürüyüşleri yapılmaktadır. Özelikle yaz aylarına planlanır. Güneşin doğuşunu , dağların arkasından yükselişini görmek fark yaratan zamanlardır. Gece yürüyüşlerine uygun malzemelerle (baş feneri v.b.) yapılır.

Sonuç olarak…

            Tüm canlılar gibi bizlerde bu dünyada yaşıyoruz. Tabiat bize her zaman  istediğimiz mutluluğu ve huzuru vermeye hazır. Bizi bekliyor .Ancak bizlerde ona giderken onunda bizden istediği bazı şeyler olduğunu unutmamalıyız.

            Doğayı keşfederken ona ve  kendimize zarar vermemek, aynı zamanda kendimizi de keşfetmek, değişik kültürleri tanımak, gelişmek ve geliştirmektir.

            Ne yaparsak yapalım yeterli bilgiye sahip olarak yapalım. Sadece doğada yürümek, bir dağa tırmanma becerisini göstermek yetmiyor.

            Doğayı koruma ve onu ileriki nesillerin kullanımına en azından şu andaki haliyle muhafaza ederek taşımaya gayret göstermeliyiz. 

            Doğayla kalalım, doğayı koruyalım.