İLKELERİMİZ

İLKELERİMİZ

Kulübümüzün tüzüğünde belirtildiği amaçlar doğrultusunda çok kişiyi doğa ile tanıştırırken günümüzün koşullarının gerektirdiği ilkelerimize uymaları istenmektedir. En önemli ilkemiz doğayı korumaktır.  Yürüdüğümüz alanlara ayak izimizden başka hiçbir çöp ve atık bırakmayacağız. Hatta zaman zaman doğada (maalesef) piknikçilerin bıraktığı atıklardan toplayabildiklerimizi de poşetlere koyup çöpümüzü yürüyüşün bittiği yere en yakın yerdeki çöp bidonlarına atacağız.  

Ağaçlara, bitki örtüsüne doğanın asıl ev sahipleri olan hayvanlara zarar vermeyeceğiz. Zarar verenleri uyaracağız. Sahipli meyve ağaçlarından, ürünlerden sahibinin haberi olmadan izinsiz toplamayacağız. Endemik bitkileri çiçekleri kopartmayacağız.  Misafir olarak uğradığımız köylerde mezralarda misafir gibi davranıp yerel insanın giyimi kıyafeti ve konuşma aksanını yadırgayıp alay etmeyeceğiz. Yöre insanın kişiliğine, yaşam koşuluna ve emeğine saygı göstereceğiz.  Bölgeye uygun giyim ve davranışta bulunacağız. Elimizden geldiği kadar uğradığımız yöreye katkı sağlayacağız. Doğa yürüyüşü ve dağcılık etkinlikleri genelde grup sporu olduğu için gruba, yürüyüş liderleri ve yöneticilerin uyarılarına uygun davranacağız. Zor koşullarda mutlaka yardımlaşacağız.  Yeni katılanlara hoşgörü ile davranacağız ve onların da bu sporu benimsemesi için elimizden geleni yapacağız. Gruptan ayrılmak zorunda olduğumuz zamanlarda yürüyüş liderine mutlaka haber vereceğiz.  Üye ve misafirlerimizi doğa yürüyüşü, kampçılık ve dağcılık eğitimlerine katılmaya teşvik edeceğiz. 

Ahlaki prensiplerimiz ise aramızdaki ilişkilerde kadın erkek eşitliği ön planda olup adil, seviyeli davranmak, terbiye sınırlarını aşmamak, konuşma üslubuna dikkat etmek, başkalarını rahatsız edici, grup huzurunu bozucu davranışlarda bulunmamak ve etkinliklere katılımın sadece sportif, sosyal, kültürel ve dayanışma amaçlı olduğunu bilmektir. Başkaca amaç güdenlerin aramızda yeri yoktur.

 Tüm bu ilkeler doğaya saygı insana saygı ve kendi güvenliğimiz açısından çok önemlidir.  

Doğa insanı eğitir, güçlendirir, özgüvenini arttırır.”